ریتم آهنگ

کارت صدا

مهمترین ابزار تجهیزات استودیویی مدرن، کارت صدا می باشد. کارت صدا چه در استودیوهای خانگی چه در استودیوهای مجهز و تخصصی تر، صداها را به سیستم کامپیوتر و از آن انتقال می دهد و از این طریق سیگنال های صوتی آنالوگ به دیجیتال تبدیل می شود.

کارت های صدا در فرم ها و سایزهای مختلفی عرضه می شوند ولی معمولا به صورت دسکتاپ یا رک مونت در دسترس هستند. برخی کارت های صدا را می توان در گوشی ها و تبلت های هوشمند استفاده کرد. در برخی دیگر نیز پردازنده داخلی به کار رفته است که اعمال افکت های داخلی را بدون تاخیر ممکن می سازد.

کارت های صدا خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند از جمله کارت صداهای USB، FireWire، Thunderbolt و PCIe

کارت های صدای مجهز به درگاه Thunderbolt، سرعتی 2 برابر درگاه USB 3 و در حدود 12 برابر FireWire 800 ارائه می کنند. با اینکه درگاه Thunderbolt بر روی کامپیوترهای مک مدرن‌تر مشاهده می شود، اما تحت ویندوز قابل شناسایی و پشتیبانی نیست. کارت صدای PCIe نیز خصوصیات کارت صدای مجهز به تکنولوژی Thunderbolt را دارد اما این نکته را هم باید گفت که این کارت ها همیشه یکی از اسلات های کامپیوتر خانگی شما را اشغال می کنند. مشهورترین مدل های کارت های صدای PCIe از جمله Avid Pro Tools | HDXو Apogee Symphony هستند که در موارد فوق حرفه ای کاربرد دارند.

کارت های صدای قدیمی مجهز به USB 1.1 بودند، اما متداول ترین کارت صدا، مدل مجهز به اتصال USB 2 می باشد که سرعتی قابل قبول ارائه کرده و با سیستم عامل های مک و ویندوز سازگاری دارد.

بسیاری از کارت های صدا مجهز به مانیتورینگ بدون تاخیر هستند. البته عملکرد درگاه USB 3 تا 10 برابر سریعتر از نسل دوم خود بوده و از تعداد بیشتر ترک ها با تاخیر کمتر پشتیبانی می کند.

درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش