ریتم آهنگ

پلیر دی جی

دی‌جی‌ها معمولا برای پخش موسیقی از یک ست با دو پخش‌کننده دیسک و یک میکسر حداقل دوکاناله استفاده می‌کنند. ست های DJ در اکثر مدل ها از دو عدد دک یا پلیر (Player) و یک میکسر تشکیل شده که درون میکسر یک آمپلی فایر نیز تعبیه شده است.

هر یک از پلیرها یک نمایشگر دیجیتالی دارد و مواردی مانند نامTRACK ، زمان گذشته از آن و زمان باقی مانده، نام خواننده و جزئیات، نام افکت ها، تنظیمات زمان و … را نشان می دهد. این نمایشگر برای مسئول دستگاه دی جی بسیار اهمیت دارد و کوچکترین خطا ممکن است زمان زیادی برای رفع آن ببرد و باعث بی‌نظمی شود. بر روی هر دو پلیر، یک دایره یا وینیل وجود دارد که قابلیت چرخش با سرعت های بالا را نیز دارا می باشند. این گوی های چرخان با پخش TRACK مرتبط هستند و از طریق چرخاندن آنها می توان موسیقی در حال پخش را با سرعت دلخواه به عقب یا جلو برده و DJ ها از این کار برای ایجاد صدای جذاب « Scratch» نیز استفاده می کنند.

برخی از مدل های حرفه ای فعلی و مدل های اولیه، از صفحات وینیل برای پخش موزیک استفاده می کردند. در این مدل ها می توان از هردو دک یا پلیر به صورت همزمان استفاده کرد. مدل های وینیل ایرادهایی مانند کمبود صفحات، قیمت بالا، میکسرهای آنالوگ و کمبود محتوا داشت چرا که در صفحات وینیل حجم محدودی از اطلاعات و موسیقی را می توان جا داد. با ورود مدل های مدرن تر و مجهزتر، مدل های وینیل از دور خارج شدند. انواع ست های DJ به پلیرهای CD، DVD و همچنین فلش درایو یا USB مجهز هستند.

درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش