ریتم آهنگ

گیتار

گیتار یک ساز زهی است که معمولا شش رشته دارد. به طور معمول با دو دست یا انگشتان یک دست نواخته می شود. صدای ارتعاش سیم ها به صورت آکوستیک یا با استفاده از محفظه خالی گیتار (در گیتار آکوستیک) یا از طریق آمپلی فایر الکتریکی یا یک اسپیکر تولید می شود.

اجزای گیتار شامل سردسته، خرک، هد، فرت، پیچ Truss Rod، دسته، پاشنه، بدنه، پیکاپ، سیم ها و .. می‌باشد.

گیتارها در انواع مختلف گیتار الکتریک، گیتار بیس، گیتار کلاسیک، گیتار آکوستیک و .. عرضه می شوند. گیتار نوعی کوردوفون (ساز زهی) می باشد که انواع سنتی آن از چوب، روده حیوانات، نایلون یا سیم های فلزی ساخته شده است.

منشاء تمام سازهایی که به آنها کوردوفون می گویند یک کمان موسیقی است که فقط یک سیم ساده به دو سر آن وصل بوده‌ که کشیدن و رها کردن سیم باعث ایجاد صدا در کمان می‌شد و صدای ایجاد شده از طریق یک تقویت‌کننده صوت تقویت می‌شد. این سیم فقط یک صدای ساده تولید می‌کرد و از این جهت برای به دست آوردن صداهای بیشتر، سیم های بیشتری به اندازه‌های کوتاه‌تر به کمان بسته شد. ایجاد سیم‌های بیشتر و افزودن یک جعبه تقویت صوت باعث اختراع چنگ کمانی شد. بعد از آن، ‌سازی به نام لیر ساخته شد که متشکل از سیم‌هایی به طول مساوی بود. در یونان دو نوع لیر وجود داشت: لیرا و کیتارا. رومی‌ها کیتارا را تغییر دادند که نام گیتار از همین واژه گرفته شده ‌است.

سه نوع اصلی گیتار آکوستیک مدرن موجود است: گیتار کلاسیک (گیتار اسپانیایی/ گیتار سیم نایلونی)، گیتار آکوستیک سیم فلزی، و گیتار آرکتاپ، که گاهی «گیتار جاز» نامیده می شود.

درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش