ریتم آهنگ

کیبورد

کیبورد هم جزء سازهای کلید دار و کلاویه ای موسیقی است که گاهی به اشتباه به آن ارگ هم می گویند. کیبوردها معمولا قابل حمل هستند و آنها را می توان به سیستم کامپیوتر، بلندگو، میکروفون، پدال پیانو متصل کرد. علاوه بر این قابلیت تنظیم کلاویه ها و سرعت ریتمِ آهنگ، ضبط، تنظیم گام و .. را دارد.

کیبورد مجموعه ای از اهرم ها یا کلیدهای قابل فشردن مجاور یکدیگر بر روی یک ساز موسیقی است. کیبوردها معمولا دارای کلیدهایی برای نواختن دوازده نت از مقیاس موسیقی غربی، با ترکیبی از کلیدهای بزرگتر، بلندتر و کلیدهای کوچکتر و کوتاهتر هستند که در فاصله یک اکتاو تکرار می شود. فشردن کلید روی کیبورد، یا ضربه مکانیکی یک سیم یا قلع (پیانوی آکوستیک و برقی، کلاویکورد)، نواختن یک سیم یا با مضراب زدن (هارپسی کورد)، ایجاد جریان هوا از طریق یک ارگ بادی، ضربه به زنگ (کاریلون)، یا در کیبوردهای برقی و الکترونیکی، تکمیل یک مدار (ارگ هاموند، پیانوی دیجیتال، سینت سایزر) باعث تولید صدای ساز می شود. از آنجا که متداول ترین ساز کیبورد، پیانو می باشد، صفحه کیبورد اغلب به صفحه کلید پیانو گفته می شود. کیبورد نسبت به پیانو از اکتاوهای کمتری برخوردار است.

طراحی کیبوردهای جدید به صورتی است که از طریق آنها می توان صدای اکثر سازها را از جمله ساز پیانو شبیه سازی و تولید کرد. البته صدای تولید شده از این طریق به اندازه صدای پیانوی واقعی طبیعی و زیبا نیست.

درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش