ریتم آهنگ

میدی کنترلر

MIDI کنترلر، سخت افزار یا نرم افزاری است که داده های رابط دیجیتال ادوات موسیقی (Musical Instrument Digital Interfer) را تولید کرده و به طور معمول برای ایجاد صداها و پارامترهای کنترل عملکرد موسیقی الکترونیکی به دستگاههای دارای آپشن MIDI انتقال می دهد.

با استفاده از Midi کنترلر در اجراهای زنده، کنترل صدای سینتی سایزرهای مختلف به وسیله کیبرد امکان پذیر می شود. کیبرد کنترلر در واقع مجهز به پیانو یا ارگ یا سینتی سایزر و دکمه ها و .. است که اطلاعات MIDI را به ماژول های صدای خارجی، سینتی سایزرهای نرم افزاری و سیستم کامپیوتر انتقال می دهد. این تکنولوژی امکان کنترل کامل نرم افزاری و سخت افزاری موسیقی را در اختیار شما می گذارد.

کنترل کننده های MIDI معمولا به خودی خود صداهای موسیقی ایجاد یا تولید نمی کنند و فقط کلاویه هایی برای ارسال نت های صفحه کلید به کامپیوتر دارند. MIDI کنترلرها معمولا دارای نوعی رابط هستند که کاربر آن را فشار می دهد، بر آن ضربه می زند، با آن سازی می زند یا آن را لمس می کند. این عمل داده های MIDI را تولید می کند (به عنوان نمونه زدن نت‌های موسیقی و شدت آنها)، که بعد می توان آن را به یک ماژول صوتی سازگار با MIDI یا سینتی‌سایزر با استفاده از یک کابل MIDI منتقل کرد. ماژول صوتی یا سینتی سایزر به نوبه خود صدایی را تولید می کند که از طریق اسپیکر یا بلندگو تقویت می شود.

رایج ترین کنترلر MIDI، MIDI کنترلر صفحه کلید موسیقی الکترونیکی است. وقتی کلیدها نواخته می شوند، MIDI کنترلر، داده های MIDI را درباره گام های نت، چگونگی و اجرای نت و طول مدت پخش آن ارسال می کند.

در قسمت بالای برخی از MIDI کیبوردها بخشی برای کنترل پارامترهای نرم افزار از جمله فیدر، روتاری، فینگر پد و سوییچ ها وجود دارد که کنترلر نام دارند. به دستگاهی که دارای صفحه کلید و بخش کنترلر باشد، MIDI کیبورد کنترلر می گویند. MIDIکنترلر معمولا از طریق درگاه USB به کامپیوتر متصل می شود و برخی نیز دارای رابط های مخصوصی برای اتصال به گوشی و تبلت هستند.

درمانگاه تخصصی پوست و مو کوروش