دانلود قطعه Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز اثر خوآکین رودریگو Joaquin rodrigo

Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز اثر خوآکین رودریگو

دانلود قطعه خوآکین رودریگو به نام Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز

Download New Song By Joaquin rodrigo

قطعه خوآکین رودریگو به نام Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز
قطعه خوآکین رودریگو به نام Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز
0:00 0:00

Joaquin rodrigo

Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز

توضیحات قطعه خوآکین رودریگو به نام Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز

ترانه موزیک

برای آشنایی دقیق با اینگونه مقولات، باید به نوشته‌ها و توضیحات اهل موسیقی رجوع کرد.

اگرچه موسیقی برای من نوعی نیایش است اما به آن اشراف لازم را ندارم و از فقر بیانم پوزش می‌خواهم.

این بحث در مورد کُنسِرتو آرانخوئز Concierto de Aranjuez یکی از زیباترین تصنیفات شناخته شده در جهان موسیقی است که به توصیف موسیقی‌شناس ارجمند میهن‌مان خانم «لیلی افشار»؛ ساز گیتار را به کمال و ابهتی جاودانه رساند. آهنگساز این اثر زیبا هنرمند نابینا «خواکین رودریگو» Joaquin Rodrigo اهل اسپانیا است.

...

کنسرتو مزبور اشاره به شهرک «آرانخوئز» (50 کیلومتری جنوب مادرید) زادگاه آهنگساز آن دارد. این اثر دل‌انگیز؛ گویی کوچه باغ‌های آن وادی را رقصان و آهنگین کرده‌است. چه بسا بیانگر احساس درونی آهنگساز از جنگ داخلی اسپانیا هم هست. برای من بخشی از شعر مربوط به آن «بامداد ماه مه...آنگاه که سرودخوانان به ناگاه بر روی دیوارهای آماج تیرباران‌شان از چیزهایی بسیار شگفت نوشتند» - یادآور تابلوی تیرباران شهیدان در کوه «پرینسیپه پیو» Los fusilamientos de la montaña del Príncipe Pío یعنی تابلوی «سوم ماه مه 1808» اثر فرانسیسکو گویا نقاش بزرگ اسپانیا است. انگار با زبان موسیقی آن اندوه به تصویر کشیده شده‌است.

 

آرانخوئز با الهام از آوازهای کهن اسپانیا آفریده شده و به گوش بسیاری از ما آشناست. یک دلیلش این است که بارها در کنسرت‌ها اجرا شده و در موسیقی صحنه‌ای از آن استفاده کرده‌اند. من نیز در ویدیو گفتارهای پیشین قسمتی از آن را گذاشته‌ام.

این اثر در سه بخش ساخته شده ولی موومان یا بخش دوم آن که در واقع گفتگوی پُرمعنایی است بین گیتار و ارکستر، شهرت بیشتری پیدا کرده است. همین بخش توسط ژان کریستین میشل، بازسازی شده و خیلی‌ها روی آن ترانه عشق و فراق ساخته‌اند.

...

کنسرتو آرانخوئز بارها توسط نوازندگان بنام گیتار کلاسیک همچون جان ویلیامز، په‌په رومورو، نارسیسو یِپِز، جولیان بریم، آنجل رومرو، کائوری موراجی و نوازنده برجسته فلامنکو پاکو دلوسیا… اجرا شده‌است.

اولین اجرای جهانی کنسرتو آرانخوئز برای گیتار و ارکستر در اسپانیا بود (سال 1940پس از خاتمه جنگهای داخلی اسپانیا)؛ در سال 1952 به صورت باله هم اجرا شد.

در سال 1967 ریچارد آنتونی Richard Anthony، خواننده‌ی مشهور فرانسوی Aranjuez Mon Amour (آرانخوئز، عشق من) را که چکامه آن از «گ.آ. بونتیملی» G.A.Bontempelli است، اجرا کرد.

آرانخوئز ای سرزمین رویاها و عشق‌ها

جایی که فواره‌های زلال افسانه‌ای تو درگوش رُزها نجوا می‌کردند؛ امروز جز برگ‌های پژمرده‌ای که با نسیم باد از این سو به آن سو می‌روند چیزی باقی نمانده‌است.

آرانخوئز تو یاد آور عشقی هستی که یکباره شروع کردیم و بی‌خود از آن دست کشیدیم. عشقی که شاید هنوز در غروبی، نسیمی یا گلی، پنهان و در انتظار بازگشت دوباره توست...

...از این آهنگ اجراهای مختلفی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به اجرای آندره‌‌ بوچلی، نانا موسکوری، دمیس روسس، پلاسیدو دومینگو، خوزه کاره‌راس، زامفیر آهنگساز رومانیایی، دالیدا، خوزه فلیسیانو، فابریتزیو دِ آندره، آریل دومبال، کاترین جنکینز، فاستو پاپتی، آمالیا رودریگز، پاکو دلو چیا، سارا برایتمن و... اشاره کرد.

فیروز؛ خواننده شهیر «زنده باد زنوبیا» نیز با شعری عربی این اثر زیبا را اجرا نمود؛ اثری محزون برای بیروت و آسیب دیدن شهر و مردم آن از جنگ.

دانلود نت های خوآکین رودریگو به نام Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز

دانلود نت گیتار Concerto Aranjuez کنسرتو آرانخوئز اثر خوآکین رودریگو

دانلود مجموعه خوآکین رودریگو در قالب یک فایل زیپ

فایلی برای دیگر آثار این هنرمند وجود ندارد.

  • Like like 167
  • Dislike dislike -6
نظرات و پیشنهادات

1

ارسال شده توسط: گیتاریست مملکت
ارسال پاسخ

ارسال نظر

ایران رادین
استودیو ریتم آهنگ